Citrix Access Suite oraz Citrix Password Manager w firmie Energoinstal SA
E-Direct wdraża rozwiązania Citrix: Citrix Access Suite oraz Citrix Password Manager w firmie Energoinstal SA
Zadanie:
Stworzenie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury IT, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów.
Energoinstal SA z Katowic to jeden z największych producentów kotłów energetycznych, wymienników, odpalaczy i konstrukcji stalowych. Głównym rynkiem zbytu dla firmy Energoinstal jest Unia Europejska, szczególnie Niemcy. Samodzielny oddział firmy funkcjonuje w Berlinie. Dalszy rozwój przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku UE wiąże się ściśle z możliwością utrzymania najwyższej jakości produkcji oraz wydajności w zarządzaniu. Na drodze dalszego rozwoju Energoinstal stanęła przestarzała i niewydajna infrastruktura typu fat-client, która sprawiła, że wdrożenia i aktualizacje biznesowych, biurowych oraz specjalistycznych aplikacji, takich jak ERP, CRM czy CAD odbywały się bardzo wolno.
Pracownicy firmy Energoinstal z działu IT i departamentu finansowego korzystający ze starszych komputerów PC, nie mogli wykorzystać w pełni możliwości tych aplikacji, co negatywnie odbijało się na produktywności. Koszt utrzymania niewygodnej i skomplikowanej infrastruktury był bardzo wysoki, zwiększając dodatkowo obciążenia finansowe całego przedsiębiorstwa. Ponadto, bardzo trudno było utrzymać odpowiedni poziom kontroli i egzekwować zasady podczas dostępu użytkowników do baz danych i poufnych danych biznesowych i technicznych.
Firma Energoinstal rozpoczęła poszukiwanie ekonomicznego sposobu zwiększenia bezpieczeństwa i usprawnienia aplikacji.
Wdrożone rozwiązania:
W ramach realizacji projektu wdrożono następujące rozwiązania: Citrix Access Suite oraz Citrix Password Manager.
Wszystkie kluczowe zasoby są obecnie scentralizowane w Serwerze Prezentacyjnym, aby ułatwić dostęp do informacji i aplikacji oraz zarządzanie, a także uprościć i przyspieszyć proces uaktualniania aplikacji.
Pracownicy zyskują możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności pakietu biurowego czy CAD, przy użyciu uniwersalnych, nawet przestarzałych urządzeń. Nie ma konieczności wymiany oprogramowania – Energoinstal może zapewnić pełną funkcjonalność dostępową nawet na 110 starszych komputerach(od 386 do Pentium I czy II), ponieważ na urządzeniach użytkownika przetwarzane są jedynie kliknięcia myszką, wciskanie klawiszy czy odświeżanie ekranu.
Administratorzy systemu zyskali pełną kontrolę nad systemem IT na wszystkich poziomach dostępowych.
Funkcje Access Management Konsole, Session Shadowing, Load Manager, Resorce Manager i Installation Manager pomagają wydajnie kontrolować zasoby oraz działania użytkowników na danych. Dzięki temu Energoinstal mógł zredukować koszty IT aż o 30%.
Bardzo istotne są też korzyści, jakie firma odniosła w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa.
Administratorzy IT z firmy Energoinstal mogą teraz utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa systemu IT, dzięki ustanowieniu zasad dostępowych dla różnych użytkowników, w oparciu o ich prawa dostępowe i poziom dostępowy. Ponadto, dzięki zastosowaniu Citrix Password Manager, rozwiązania pojedynczego logowania, wszyscy użytkownicy zyskują wygodny dostęp do wszystkich aplikacji zabezpieczonych hasłami, poprzez jedno logowanie. Nie muszą oni zapamiętywać poszczególnych haseł do wszystkich aplikacji. Po tym, gdy tożsamość użytkownika zostanie zweryfikowana i potwierdzona, Citrix Password Manager automatycznie loguje się do zasobów przedsiębiorstwa, wdraża reguły dostępu, monitoruje działania związane z hasłami i automatyzuje zadania, którymi wcześniej musieli się zajmować użytkownicy końcowi, np. zmiany haseł. Dzięki temu pracownicy firmy Energoinstal mogą się teraz skupić wyłącznie na swoich zadaniach biznesowych zamiast martwić się o swoje urządzenia IT oraz dostęp do aplikacji i danych.
Plany na przyszłość:
W związku z rozwojem firmy poza granicami Polski oraz zwiększeniem liczby pracowników mobilnych, kadra zarządzająca firmą Energoinstal planuje wdrożyć Citrix Access Getway – uniwersalne urządzenie SSL VPN, które zapewnia bezpieczny, stały pojedynczy punkt dostępowy do wszystkich aplikacji oraz protokołów, umożliwiające wykrywanie użytkowników, ich urządzeń i połączeń, aby w oparciu o te informacje ustanowić odpowiednie prawa dostępowe, zachowując najwyższy poziom zabezpieczenia korporacyjnych danych i aplikacji.
Najważniejsze korzyści:
- Niższy koszt eksploatacji TCO
- 30% redukcja kosztów IT
- Możliwość wykorzystania uniwersalnych urządzeń końcowych
- Efektywny zdalny dostęp do zasobów przedsiębiorstwa
- Bezpieczeństwo